Nádoba na pickles 0,8-1litr. 2 víka+těžítko
Profesionální fermentovací sada na výrobu kvalitní mléčně kvašené zeleniny pro vaše zdraví.Páleno na 1250 stupňů.
Jak to funguje?
Hrnec se skládá se samotného hrnce, kameninového glazovaného těžítka, dutého víka a normálního víka.Objem: cca.0.8-1 litr.
Hrnec má kvasnou zátku.(to je ten zvýšený okraj hrnce). Zalévá se převařenou, vychladlou vodou. Normální víko,(to bez díry) se používá když se soudek používá na něco jiného. Jako víčko
Postup: naložíme hrnec po okraj zeleninou podle chuti, vložíme keramické těžítko, nasadíme duté víko, do víka dáme asi 20cm dlouhou dřevěnou tyčku, a přes ní na táhneme gumu, tu připevníme za ouška hrnce. Guma tlačí na tyčku, a ta pochází skrz víko na keramické těžítko a to neustále tlačí na zeleninu a tím brání přístupu vzduchu.Prodáváme komplet i s tyčkou takže jenom naložit a dobrou chuť.
Mrkev, zelí a cibule
Suroviny: 1 hlávka zelí, 2 větší mrkve, 1 velká cibule, sůl (na 1 kg směsi dáme jednu zarovnanou čajovou lžičku soli)
Postup: veškerou zeleninu nakrájíme nebo nakrouháme na jemné nudličky. Smícháme se solí a napěchujeme do velké sklenice nebo keramického hrnce na pickles a zatížíme. Necháme při pokojové teplotě fermentovat tři až pět dní, podle teploty. Pickles je hotové, když je zelenina křupavá a jemně kyselá. Dále uchováváme v lednici, abychom zastavili fermentaci.
Zelí s křenem I.
Suroviny: 1 menší hlávka červeného zelí, 1 menší cibule, kousek křenu, 2 čajové lžičky soli.
Příprava: červené zelí nakrouháme, prosolíme, přidáme na malé kostičky nakrájenou cibuli, nastrouhaný křen a natlačíme do keramického hrnce na pickles nebo sklenice. Necháme kvasit tři dny při pokojové teplotě. Po této době už můžeme pickles používat.
Zelí s křenem II.
Suroviny: 1 hlávka zelí, 1 malé čínské zelí, 1 větší cibule, kousek křenu, sůl (na 1 kg zelí 1 čajová lžička soli), špetka kmínu
Příprava: obě zelí nakrájíme na jemné proužky, cibuli oloupeme a nakrájíme na tenké půlměsíčky, osolíme, promícháme s jemně nastrouhaným křenem a kmínem. Velkou sklenici nebo hrnec na kvašení vypláchneme vodou a natlačíme směs. Zatížíme a necháme tři až pět dní na teplém místě kvasit. Dáváme na talíř jako salát.
Zeleninová směs v umeoctě
Suroviny: 1 větší bílá ředkev daikon, 4 střední mrkve, 4 větší stopky z brokolice, umeocet.
Příprava: do umyté litrové sklenice naskládáme na kostičky nakrájenou zeleninu a zalijeme horkým nálevem z 2 dílů vody a 1 dílu umeocta (zelenina by měla být ponořená). Směs necháme kvasit alespoň tři dny při v teplé místnosti. Třetí den je už zelenina připravení k použití. Na talíř klademe 1 polévkovou lžíci zeleniny. Šťávu nevyléváme, můžeme ji použít na dochucení polévek nebo omáček. Zeleninovou směs uchováváme v lednici až do spotřebování.
Z bílé ředkve a řasy kombu
Suroviny: 2 díly vody, 1 díl sojové omáčky Shoyu, 1 středně velká bílá ředkev daikon, proužek řasy kombu asi 15 cm, 5 tenkých plátků čerstvého zázvorového kořene.
Příprava: do čisté, vymyté sklenice, navrstvíme řasu Kombu, nastříhanou na proužky, na plátky nakrájenou bílou ředkev a plátky zázvoru. Vodu se sojovou omáčkou smícháme a nalijeme do sklenice. Směs musí být ponořená. Zbylé pickles dáme ve sklenici se šroubovacím víčkem do lednice.
Zelí s ředkví daikon
Suroviny: 1 hlávka zelí, 1 menší bílá ředkev daikon, sůl
Příprava: zelí nakrájíme na jemno, bílou ředkev nastrouháme na jemném struhadle. Obě směsi smícháme spolu se solí (na 1 kg směsi 1 čajová lžička soli). Sklenici nebo hrnec na pickles vymyjeme a natlačíme zeleninu. Zatížíme a necháme tři až pět dní kvasit při pokojové teplotě. Pickles je hotové, když je kyselé a příjemně kyselé. Dáváme na talíř jako salát.
Pickles s tofunézou
Suroviny: třídenní pickles (zelí, květák, cibule), 1 balení tofunézy
Postup: pickles nasekáme na malé kousky a smícháme s tofunézou. Můžeme dochutit šťávou s pickles.
ZELENINA VHODNÁ PRO LETNÍ OBDOBÍ
Pickles z okurky
Suroviny: 1 salátová okurka, 1 větší cibule, 1 větvička koření Shizo, 1 lžíce sojové omáčky Tamari 0,5 l uvařené vody.
Příprava: salátovou okurku omyjeme a nakrájíme na kolečka. Cibuli oloupeme a nakrájíme na půlměsíčky. Sklenici vymyjeme a navrstvíme okurky s cibulí a jemně nakrájeným Shizem.* Do vroucí vody přidáme sojovou omáčku a horké nalijeme na okurky. Necháme vychladnout a alespoň ještě 2 až 3 hodiny proležet. Na talíř podáváme bez nálevu, okapané okurky i cibuli.
Tipy na kombinace mléčně kvašené zeleniny jsou z knihy Dagmar Lužné – Makrobiotické vaření.