- -50,00 Kč
Sud na zelí 10 litrů,zátěž.
Keramické sudy na zelí s kvasnou zátkou a zátěží.Posilujte svoji imunitu a vyrobte si vlastní kvašené zelí.Soudky máme i s kameninovou zátěží.
Proč kvašení?
Hlávkové zelí je bohatým zdrojem vitamínu C, který je v hlávkovém zelí obsažen ve formě tzv. askorbigenu, což je forma kyseliny askorbové, která se téměř neničí při jeho dalším zpracování. V hlávkovém zelí najdeme také vitamín K, E, vitamíny skupiny B, beta-karoten, draslík, molybden, hořčík, železo, selen, vápník a zinek, rostlinné bílkoviny a organické kyseliny.
Hlávkové zelí snižuje krevní tlak, posiluje imunitní systém, krvetvorbu, aktivuje okysličování buněk a podněcuje jejich růst, pročišťuje střeva, působí příznivě proti zácpě, dokáže na sebe vázat těžké kovy, které odstraňuje z organismu, ochraňuje střevní mikroflóru, hubí bakterie, aktivuje metabolismus sacharidů, pomáhá udržovat stálou hladinu glukózy v krvi, stimuluje nervy a mozek, uvolňuje napětí, podporuje spánek, zlepšuje náladu i koncentraci, pomáhá proti depresím. Díky bohatému obsahu vlákniny pomáhá i při hubnutí, červené zelí dokonce díky své nasládlé chuti snižuje chuť na sladké
Kysané zelí – přínosnější pro zdraví než čerstvé
Kysané zelí je nejen chutné, ale podle odborníků se jedná o jednu z nejzdravějších potravin. Nejdůležitějším aspektem, kterým kysané zelí pozitivně působí na lidské zdraví, je obsah tzv. probiotických kultur. Podporuje díky tomu vstřebávání vápníku a železa, trávení bílkovin a cukrů a vytváří látky tlumící růst patogenních bakterií. Snižuje krevní tlak, podporuje funkci střev, tvorbu krve a hormonů, má detoxikační a odvodňující účinky.
Působí jako prevence nachlazení, posiluje imunitu
Kysané zelí se vyrábí pomocí mléčného kvašení jemně nakrouhaných hlávek. Kvašení způsobuje bakterie mléčného kvašení Lactobacillus, Pediococcus. Kyselina mléčná, která vzniká při kvašení cukrů ze zelí, mu dodává charakteristickou vůni i chuť. Aktivita kyseliny mléčné zvyšuje množství vitamínu C. V kysaném zelí najdeme také kyselinu listovou, vitamín B9, který zlepšuje využití vitamínu C v organismu. Nejen díky vysokému obsahu vitamínu C je kysané zelí tím pravým pomocníkem pro podporu činnosti imunitního systému. Mléčné kvašení totiž dodává kysanému zelí probiotické bakterie kyseliny mléčné, která brání rozmnožení patogenních a fermentačních bakterií.
Kvašené zelí
Zelí nakrájíme na nudličky a můžeme do něj nakrouhat mrkev nebo cibuli, popřípadě přidat kmín podle chuti a v míse vše smíchat se solí (1 až 2% soli na hmotnost zeleniny), rukama promícháváme a promačkáváme až se začne uvolňovat šťáva. Pak po vrstvách důkladně natlačíme do zavařovací sklenice, kvašáku či jiné nádoby, abychom vytlačili veškerý vzduch. Zatížíme pomocí víčka, talířku na který dáme těžší kámen či kolíku. Necháme při pokojové teplotě 2-3-4 dny. Od druhého dne lze tuto zeleninu již konzumovat, Je vhodné ji 3. – 4. den přendat do sklenic a dát do ledničky. Pokud tuto zeleninu necháme kvasit jen 2-4 hodiny, tak sice nevzniká kyselina mléčná, ale lehce se natráví vláknina a začnou se vytvářet probiotické látky. Tento salát se používá hlavně v létě a je velmi dobře stravitelný a posiluje zažívání.
Vodní pickles (zeleniny zalité horkou vodou se solí)
Na tyto pickles se hodí zejména tvrdší zeleniny (mrkev, kedluben, daikon, černá ředkev, květák, …). Zeleninu dle vašeho výběru krájíme na větší kusy, dáme do sklenice či kvašáku, zasypeme mořskou solí a oblíbeným kořením (může být kmín, semena kopru, zelený kopr či jiné – záleží na vašich chutích a experimentech) a zalijeme vroucí vodou. Zavíčkujeme a necháme 3–7 dní v pokojové teplotě. V závislosti na vnějších podmínkách je tato zelenina vhodná ke konzumaci již zpravidla 4. den. Dojde v ní k mléčnému kvašení, proto po otevření může sklenice vypěnit.
Vhodné jsou všechny sudy na zelí od 5 litrů do 30litrů!