Nádoba na kvašenou zeleninu-pickles 1litr.
Nádoba na kvašení zeleniny-pickles.Uzdravte se mléčně kvašenou zeleninou,a jděte cestou přírody.Vaše zdraví začíná u keramické nádoby na kvašení pickles.
O co jde při přípravě kvašeného zeleniny
Určitě i vy znáte či si dokonce sami nakládáte zelí. Nebo rychle kvašené okurky. A právě tímto způsobem můžete zpracovat i jinou zeleninu. Důležité je, aby měla dostatek cukru. Z něj vzniká kyselina mléčná. A zároveň by měla být i dost tvrdá. Kvašením mírně změkne. Můžete si ji vyrobit velmi jednoduše. Z běžně dostupné domácí zeleniny. Vhodná je například mrkev, cibule, květák, brokolice, ředkev či hlávkové zelí
působ přípravy Pickles
Je to velmi jednoduché. Vybranou zeleninu nakrájejte na kousky nebo nastrouhejte. V míse důkladně promíchejte se solí a trochou kmínu. Kmín ale není podmínkou. Na 1 kilogram zeleniny se přidává 15-20 gramů mořské soli a 1 kávová lžička kmínu .Po promíchání do keramické nádoby natlačte velkou silou co nejvíce zeleniny Důležité je, aby se do zeleniny dostalo co nejméně vzduchu.Nechte si rezervu na těžítko,které vložíte na namačkanou zeleninu,přiklopte víčko,a otvorem víčka vložte bukový píst(Tyčku)Přes ní natáhněte gumu,kterou uchytíte za ouška na nádobě. Píst tlačí na zátěž,ta na zeleninu.
Výhody kvašení zeleniny
Kvašení jako způsob uchovávání zeleniny se používá více než tisíc let. Naložená zelenina při něm neztrácí žádné obsahové látky. Naopak. Přibudou k nim další. Kyselina mléčná, bakterie mléčného kvašení, neboli probiotika, a některé důležité enzymy. Dokonce se v ní objevují látky s protinádorovým účinkem, které v syrové zelenině skoro nenajdete.
Dlouho a krátce kvašená zelenina
Kvašená zelenina, kterou všichni známe, je dlouho kvašená. Zelí kysá v sudech několik týdnů, než je hotové. Podobně jsou na tom kvašáky, tedy okurky kysající ve slaném nálevu (pozor, neplést s okurkami zavařenými v octovém nálevu, to nejsou mléčně kvašené produkty a neobsahují žádné prospěšné kultury).
My se ale zaměříme na krátce/rychle kvašenou zeleninu, v češtině se pro ní vžilo anglické slovo PICKLES. Jsou hotové za pár dní a to má spoustu výhod. Můžete kvasit pokaždé něco jiného. Můžete experimentovat s délkou kvašení, druhy použité zeleniny, množstvím soli. Rychle poznáte, jestli se vám kvašení zdařilo. A když se náhodou nezdaří, nebude vám líto výtvor vyhodit (podezřelé potraviny nikdy nekonzumujte, shnilá nebo plesnivá zelenina rozhodně není zdravá). Dlouho kvašená zelenina má hodně dlouhou trvanlivost, v chladu sklepa se běžně skladuje po celou zimu. Hotové pickles musíte skladovat v lednici, kde vám vydrží několik týdnů. Ale to bohatě stačí. Mezitím je určitě dávno sníte a budete chtít připravovat nějaký další druh.
Jak na pickles
Chcete o přípravě pickles vědět víc? Pak si přečtěte "Vše o pickles" na konci článku. Chcete začít hned kvasit? Pak si vyberte jeden z našich receptů a pusťte se do toho!
Recept 1 – kvašení se solí
Nejběžnější způsob, jak připravit rychle kvašenou zeleninu.
- Budete potřebovat např. hlávkové zelí, mrkev a cibuli (příklady dalších kombinací najdete v univerzálním návodu). Poměr zeleniny zvolte podle svého. Nám se osvědčilo: zelí 2/3, mrkev necelá 1/3, cibule jen trocha.
- Zelí nakrouhejte nebo nakrájejte na jemné nudličky, mrkev nastrouhejte nahrubo, cibuli pokrájejte na drobné kostičky. Budete také potřebovat mořskou nebo himálajskou sůl, v množství 20 g soli na 1 kg zeleniny.
- Zeleninu vložte do větší mísy a promíchejte se solí. Nechte odležet půl hodiny až hodinu, občas důkladně promačkejte, aby zelenina pustila šťávu.
- Začněte zeleninu vkládat do nádoby, kde ji budete kvasit. Můžete použít třeba Nádobu od firmy Keramikaportal.eu (Pozn.od chataře). Dejte do nádoby hrst zeleniny, upěchujte, vložte další část, znovu upěchujte a tak pokračujte, až bude sklenice skoro plná.
- Nyní je třeba zeleninu zakrýt. Můžete třeba zvolit sklenici, která co nejvíc pasuje do hrdla zavařovací nádoby, k zelenině by mělo pronikat co nejméně vzduchu. Můžete také použít třeba jen talířek, kterým zeleninu přiklopíte.
- Skleničku nebo talířek musíte zatížit, aby byla veškerá zelenina ponořená. Hladina šťávy by měla sahat nad dno skleničky nebo nad talířek.
- Umístěte kamkoli mimo přímé sluneční záření. Při kvašení tekutina vzniká další šťáva, pod nádobu proto umístěte misku, kam může případná nadbytečná šťáva odtéct.
- Nechte kvasit několik dnů až týden. Kvasný proces skončí tehdy, když se na povrchu přestanou objevovat bublinky.
Vše o pickles
1. Jakou zeleninu použít?
Kvasit můžete cokoli, co obsahuje dost sacharidů, které slouží jako potrava pro bakterie mléčného kvašení. Tedy skoro každou zeleninu. Osvědčené druhy a kombinace:
Nakrouhané, nakrájené na tenké plátky nebo na měsíčky. Připravujte podle receptu 1 nebo 2.
- bílé zelí, červené zelí
- bílé zelí, mrkev, cibule – tato kombinace funguje skvěle samotná nebo k ní můžete přidat:
+ topinambury (na tenoučké plátky, vynikající!)
+ brokolici nebo květák (na drobounké kousky)
+ celer bulvový i řapíkatý (na tenoučké plátky) - zelí, jablka
- zelí, brokolice
- tuřín nebo vodnice
- zelí, červená řepa
- daikon, mrkev, květák
Vodní kvašení v nálevu. Připravujte podle receptu 3.
- okurky (celé nebo na plátky, rychlokvašky jsou tradiční rychle kvašené celé okurky)
- jakákoli tvrdší zelenina nakrájená na kolečka nebo na kostky – mrkev, různé ředkve, květák, brokolice, červená řepa, celer…
2. Sůl – důležitá, ale nemusí být
Prakticky všechny tradiční recepty zahrnují použití soli nebo jiné slané suroviny. Sůl má totiž jednu důležitou vlastnost – patogenním bakteriím brání v růstu, ale bakteriím mléčného kvašení nevadí (když jí není moc). To hraje důležitou roli na začátku kvašení, kdy sůl ochrání zeleninu před zkažením. Později se v zelenině namnoží kyselina mléčná, která vytvoří kyselé prostředí a převezme konzervační funkci. Kyselé prostředí jako takové totiž brání růstu hnilobných bakterií, proto také kvašení funguje jako způsob konzervace potravin. Sůl je dobrá ještě k něčemu jinému – vytáhne ze zeleniny vodu. Promačkáním prosolené zeleniny získáte šťávu, do které bude zelenina při kvašení ponořená.
Obojí se ale dá obejít a zeleninu můžete zkvasit i bez soli. Je to pracnější, ale kdo chce nebo potřebuje méně solit, rád tuto možnost uvítá. Poradíme vám, jak na to jdou zkušení kvasiči. Nejdůležitější je, abyste co nejrychleji nastartovali kvasný proces. Patogenní bakterie nesmí dostat příležitost, aby se namnožily dřív, než převládnou bakterie mléčného kvašení. Nejlepšího výsledku docílíte tehdy, když k zelenině přidáte probiotickou kulturu a trochu kvalitního přírodního sladidla, které poslouží jako rychlá potrava pro bakterie mléčného kvašení. Probiotickou kulturou bude kapsle některých dobrých probiotik z lékárny. Ověřený a vyzkoušený je např. přípravek Biopron 9.
Náhradu za šťávu ze zeleniny připravíte tak, že malou část zeleniny odeberete a spolu s vlažnou vodou rozmixujete na řidší kaši.
Tip: Zelenina kvašená bez soli bude trochu jiná než ta tradičně připravovaná, je měkčí a ne tak křupavá jako zelenina kvašená se solí. Nenechte se tím překvapit.
3. Nádoba na kvašení
V zásadě nepotřebujete nic zvláštního. Stačí jakákoli skleněná nebo kameninová nádoba. Kov se nedoporučuje, kyseliny v kvasící zelenině by s ním reagovaly. Zeleninu musíte v nádobě stlačit tak, aby byla všechna ponořená ve šťávě nebo v nálevu (pokud by se k zelenině dostal vzduch, začala by plesnivět). Vršek zeleniny proto musíte zakrýt talířkem nebo sklenicí a ty pak ještě zatížit. Vše ukazujeme ve fotonávodu.
Existují však i speciální nádoby na kvašení pickles – kvašáčky. Používá se v nich kolík, který projde vrchním větším víčkem (které slouží k zakrytí celé nádoby) a vytvoří tlak na menší víčko, kterým je zakrytá samotná zelenina. Tím se zajistí, že zelenina bude stlačená a ponořená v tekutině.
4. Jak dlouho kvasit
Kvaste při pokojové teplotě, trvá to 3–7 dní v závislosti na druhu zeleniny a ročním období. Čím tužší zelenina a nižší okolní teplota, tím déle kvašení trvá. Každý den můžete ochutnávat, jak se zelenině daří.
5. Jak pickles skladovat
Jakmile bude zelenina zkvašená, můžete ji začít s chutí konzumovat. Nebo ji přemístěte do uzavíratelných nádob a dejte do lednice. V chladu se zastaví kvasný proces a pickles tam vydrží i několik týdnů.