Sud na zelí- 5 litrů se zátěží

Nový produkt

Sud na zelí,keramický 5 litrů+zátěž,nejstarší způsob konzervování potravin kvašením-nakládáním.Jednoduše naložíte, zatížíte těžítkem a počkáte až zelí zkvasí. Není nad zkvašenou zeleninu a zelí zvláště.Je to soudek plný vitamínů.Ale použít se dá nejen na zelí.A o masožravcích ani nemluvím.Dobře naložené maso na grilovačku,má taky něco do sebe.

Kvalitní zátěž od nás,vaše cesta ke zdárnému kvašení.

Více informací

skladem

760 Kč s DPH

Více informací

Zelí je zdravé a má přímo léčivé schopnosti. Obsahuje spoustu vitaminů a cenných látek. Prospívá metabolismu, zatočí s kašlem i žlučníkovými kameny. Účinné je také v boji s nachlazením, obezitou nebo srdečními onemocněními. Je tedy jasné, že zelí v různých podobách stále častěji nachází cestu na české talíře.

Druhy zelí. Nemáte v tom zmatek?

Hned ze startu si posvítíme na to, jaké druhy této listové zeleniny vlastně existují. Mnoho lidí v tom totiž má zmatek! Na pultech obchodů je k dispozici tradičně zelí hlávkové, pekingské a čínské. Ovšem pozor, to pekingské se často nesprávně považuje za čínské – jenže to netvoří hlávky a má listy volně uspořádané. Teď už v tom budete mít jasno…

Kysané zelí

Pošlete Nám svůj recept!!

 

1 kg strouhaného zelí, 2 dkg soli, 2 dkg nakrájené cibule, 1 dkg cukru, kmín a celý pepř. Na 10 kg zelí 10 cm strouhaného křenu.

Postup

Zelí očistíme, vykrájíme košťály a nakrájíme, necháme několik velkých listů. Ve větší nádobě smícháme ingredience a počkáme, až zelí samo pustí šťávu. Na dno kameninového hrnce dáme pár větších listů a po hrstech dáváme zelí, šťávu při tom vymačkáváme – necháme. Mezi zelí můžeme dát i několik drobných navinulých jablek – obojí je ještě lepší. Když všechno zelí spotřebujeme dáme opět nahoru pár velkých listí, zalijeme šťávou tak, aby bylo potopené, přikryjeme víkem a zatížíme – buď prkénka a kámen, nebo velký igeletový sáček naplněný vodou. Přikryjeme. Necháme v teple, dokud trvá prudké kvašení, pak do studena. Při odbírání vždy vypereme látku a případně zelí omyjeme. Vydrží – pokud je dříve nesníme – až do léta.
Poznámka: zbylou šťávu můžeme uchovat asi týden v ledničce, někdy je třeba dolít.

Nakládání a přírodní kvašení zeleniny neboli fermentace je metoda známá již několik tisíciletí, je to starobylý způsob jejího uchovávání a je jedním z důležitých prvků zdravé a přirozené výživy, hlavně pro svůj nezastupitelný obsah probiotických bakterií.

Mléčně kvašená zelenina je tradiční a velmi zdravý způsob zpracování zeleniny. Při tomto způsobu úpravy zeleniny vzniká velké množství vitamínů C, B1, B2, B6, K, enzymů, z minerálů například hořčík, draslík, fluor, laktobacilů a kyseliny mléčné. Tato zelenina zlepšuje naše trávicí schopnosti i působí symbioticky na naše osídlení střeva. Mléčné kvašení je vlastně tradičním způsobem konzervace zeleniny, kde kyselina mléčná zajišťuje její stabilitu.

Kvašená zelenina aktivuje imunitní systém v boji proti bakteriím a virům, posiluje organismus proti infekcím, podporuje také tvorbu krve a hormonů. Umožňuje bojovat proti únavě, zlepšuje celkově obranyschopnost organismu a zvyšuje odolnost proti stresu.. Snižuje také vysoké hodnoty krevního tlaku a zároveň aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek. Lidé trpící nedostatečnou funkcí štítné žlázy by měli tuto zeleninu také zařadit do svého jídelníčku, protože jim pomůže s obnovou její správné funkce.

Variací, jak si připravit mléčně kvašenou zeleninu je opravdu mnoho. Mléčně kvasit můžeme mnoho druhů zeleniny: mrkev, cibuli, ředkve, ředkvičky, červenou řepu, zelí, okurky, cukety, růžičky květáku, kapustu.

17 dalších produktů ve stejné kategorii:

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také: