Kvalita Kvalitní ověřené produkty
Okamžitý odběr zboží máme skladem
Poradenství pomůžeme Vám s výběrem

Vědro velké-okov 35x30 Dub.

1 850,00 Kč
S DPH
Počet
Dočasně vyprodáno

Vědro velké s okem na zavěšení. Tradiční dubový okov,precizní práce českých bednářů.Je to normální okov na vodu, nebo jiné tekutiny.Je vhodný nejen na chalupu,ale práci odvede i jinde.Unikátní práce bednáře a kováře.Žádný jako....ale opravdová bednářská práce.Na zahradu ale i do sauny.


Bečkářské produkty se podle archeologických nálezů objevovaly již v osmém a devátém století na území Velké Moravy. O nutnosti užívat dřevěné nádoby k uchovávání vína se již v 8. století objevila zpráva o zákazu Karla Velikého, který zakázal uchovávání vína v kožených vacích.

Bednářství je jedním z nejstarších řemesel zpracovávajících dřevo u nás. S rozkvětem vinařství a pivovarnictví rostl rostli i význam a potřeba bednářů, protože se velká část zboží převážela právě v sudech.

Bečváři se ale také specializovali a vznikala tak řemesla, jako neckaři, pinteři, bečkáři či nádobníci. Svoje místo v řemesle bednářském zaujali také smolaři, kteří zpracovávali smolu a vylévali jí sudy.

Mezi bednářské povinnosti patřila ale i údržba sudů, zejména těch obecních, které se používaly při hašení požáru.

V 15. století, v době lucemburské, sbíjeli z latí a prken neckáři necky nebo je soustružili a dlabali z celých kmenů.

V některých městech se neckářům říkalo brdaři, jinde korytníci nebo dřevkaři. Neckáři byli specialisté v oboru bečvářském, ke kterým lze připojit i smolaře, kteří dřevěné nádoby vylévali smolou.
1.2. Nářadí
Dužiny a dna se připravovala štípací sekyrou, nebo křídlovkou. Dužiny dále opracovával rovnými a tvarovými pořízy, nebo řezáky na strouhací stolici (březnici). Lícovou stranu dužiny bednář zpracovával hoblíky. Zvláštní pozornost věnoval dotykovým stranám, které hobloval mackem a beránkem.

Drážka pro dno se v dužinách vyráběných z měkkého dřeva vytvářela pomocí útorníku nebo vtěráku. Tato drážka se běžně označovala jako outor nebo útor. Dno se sestavovalo a sbíjelo bednářskými hmoždinkami a úkos do drážky se následně hobloval brámovníkem.

16 dalších produktů ve stejné kategorii:

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

Tento web používá cookies. Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním cookies.