Vědro ze dřeva,dvě uši 25x40cm. Dubové

1 780,00 Kč
S DPH
Počet
Dočasně vyprodáno

Dnes již unikátní a poctivá práce škopku 25x40 cm,vyrobeného z dubu,o objemu,můj odhad je tak cca 18 litrů.Není to,co se tváří jako poctivé řemeslo.a pak se to rozpadne.Je to bednářská práce ,od člověka,který přes padesát let pracuje se dřevem. Ta vůně dubového dřeva,kvalita zpracování a poctivost při práci, vytváří i z tak kdysi obyčejné věci něco co nás dnes potěší.Škopek je vhodný i do sauny.


Bednářské řemeslo se dělilo na bečváře, bednáře, neckáře, korytníky, pouzderníky a mnoho dalších. Nejdříve se bednáři od bečvářů rozlišovali sortimentem (bednář vyráběl běžné dřevěné nádobí z „bílého“ měkkého dřeva - štoudve, vany, škopky, bečky, necky, dřezy, džbery, putny, vědra, máselnice, konve, apod.). Bečvář dělal bečvy, sudy (sudy ležácké - 1000 až 10 000 litrů, sudy transportní - 10 až 800 litrů) a kádě z „černého“ dubového a bukového dřeva.

Bednářské nádobí se zprvu stahovalo dřevěnými obručemi – ty si bednář vyráběl z březových, lískových habrových či jiných materiálů. Bečváři pobíjeli své dílo obručemi kovovými. yráběli všechno dřevěné nádobí potřebné v domě a hospodářství, jako jsou škopky, dížky, vany, putny, voznice, ale také míry na obilí. Dále to byla sýřidla, máselnice, různé díže a podobně.

V 19. století bednářství a bečvářství splynulo a postupně jej vytlačila kovovýroba a stále levnější kovové nádobí, které se dostávalo do domácností a vytlačilo tak tradiční dřevěné nádoby.

Stará řemesla.

16 dalších produktů ve stejné kategorii:

Tento web používá cookies. Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním cookies.