Goethův barometr
Princip funkce
Tento Goethův barometr ukazuje rychle a přesné změny tlaku vzduchu. Stoupá-li tlak vzduchu, voda v krčku klesá a předpoklá se zlepšení počasí, naopak stoupá-li sloupec s kapalinou v krčku, blíží se zhoršení počasí.
Tak tohle jsem zkopíroval na stránce tepoměry Galileo.Protože je to stručně a jasně napsané, lépe bych to nedokázal.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Mám Barometr pověšený vedle dveří na chalupě, a každé ráno začíná pohledem na něj.Tedy pokud nemáte revma, to je taky přesný a barometr asi potřebovat nebudete.Pravdou tedy je,že to chce trochu vypozorovat chování barometru a počasí.Trocha zkušeností. Já jsem si místo vody, nalil do barometru nemrznoucí směs(tu pan Goethe neměl) a mám jej celoročně venku. A navíc jsou lépe vidět obě hladiny.A tak když někdy poslouchám ty mluvící hlavy jak vypráví o počasí,neberu to příliš vážně. Vím své.Určitě to počasí,alespoň v našem kraji,trefím lépe než paní Honsová s meteopresu.......
Na počest pana Goeta pár slov o něm:
E.Torricelli (1608-1647) - italský fyzik a matematik, žák G. Galileiho jako první prokázal existenci atmosferického tlaku a v roce 1643 sestavil rtuťový barometr. J.W.Goethe, který se zabýval mnoha přírodovědnými experimenty, následně vyvinul jednoduchý, ale účinný barometr na Torricelliho podkladech.